searx - en to uk translation catalogue (199 entries)

en: Access tokens for private engines
uk: Пропуск доступу до приватних рушіїв

en: Advanced settings
uk: Додаткові налаштування

en: Allow
uk: Дозволити

en: Allow all
uk: Дозволити все

en: Answerers
uk: Відповідачі

en: Answers
uk: Відповіді

en: Anytime
uk: За весь час

en: Author
uk: Автор

en: Autocomplete
uk: Автозаповнення

en: Automatically load next page when scrolling to bottom of current page
uk: Автоматично завантажувати наступну сторінку, коли поточну сторінку прокручено донизу

en: Avg. time
uk: Середній час

en: Avoid paywalls by redirecting to open-access versions of publications when available
uk: Уникати платіжних каналів шляхом переадресації на версії публікацій із відкритим доступом, коли можливо

en: Block
uk: Заблокувати

en: Blue (default)
uk: Синій (типово)

en: Bytes
uk: Байтів

en: CAPTCHA required
uk: CAPTCHA обовʼязкова

en: Category
uk: Категорія

en: Change how forms are submited, <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Hypertext_Transfer_Protocol#Request_methods" rel="external">learn more about request methods</a>
uk: Змінити спосіб відправки запитів, <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Hypertext_Transfer_Protocol#Request_methods" rel="external">детальніше про методи запитів</a>

en: Change searx layout
uk: Змінити вигляд сайту

en: Change the language of the layout
uk: Змінити мову сайту

en: Choose style for this theme
uk: Обрати стиль для цієї теми

en: Clear
uk: Очистити

en: Clear search
uk: Очистити пошук

en: Click on the magnifier to perform search
uk: Натисніть на лупу, щоб виконати пошук

en: Close
uk: Закрити

en: Color
uk: Колір

en: Compute {functions} of the arguments
uk: Розрахувати {functions} арґументів

en: Cookie name
uk: Назва cookie

en: Cookies
uk: Файли Cookie

en: Currently used search engines
uk: Пошукові системи, які використовуються

en: Cyan
uk: Блакитний

en: Default categories
uk: Типові категорії

en: Default language
uk: Типова мова

en: Description
uk: Опис

en: Disable all
uk: Заборонити все

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Displays your IP if the query is "ip" and your user agent if the query contains "user agent".
uk: Відображає Вашу IP-адресу, якщо запит «ip», і Ваш користувацький аґент, якщо запит містить «user agent».

en: Download results
uk: Завантажити результати

en: Enabled
uk: Дозволено

en: Engine name
uk: Назва рушія

en: Engine stats
uk: Статистика рушія

en: Engine time (sec)
uk: Час пошуку (сек)

en: Engine tokens
uk: Пропускне значення рушія

en: Engines
uk: Пошукові системи

en: Engines cannot retrieve results
uk: Рушії не можуть отримати результати

en: Engines cannot retrieve results.
uk: Рушії не можуть отримати результати.

en: Error!
uk: Помилка!

en: Errors
uk: Помилок

en: Examples
uk: Приклади

en: Filesize
uk: Розмір файлу

en: Filter content
uk: Фільтр вмісту

en: Find stuff as you type
uk: Шукати під час набору

en: General
uk: Загальні

en: Generate different random values
uk: Створити різні випадкові значення

en: Get directions
uk: Отримати напрямки

en: Get image
uk: Завантажити зображення

en: GiB
uk: ГіБ

en: Go to %(search_page)s.
uk: Перейти до %(search_page)s.

en: Green
uk: Зелений

en: Heads up!
uk: Отакої!

en: Image proxy
uk: Проксі для зображень

en: Infinite scroll
uk: Нескінченне прокручування

en: Information!
uk: Інформація!

en: Interface language
uk: Мова інтерфейсу

en: Invalid settings
uk: Неправильні налаштування

en: Invalid settings, please edit your preferences
uk: Неправильні налаштування, будь ласка, змініть свої налаштування

en: Issue tracker
uk: Відстеження помилок

en: It look like you are using searx first time.
uk: Схоже, Ви використовуєте searx вперше.

en: Keywords
uk: Ключові слова

en: Language
uk: Мова

en: Last day
uk: За останній день

en: Last month
uk: За останній місяць

en: Last week
uk: За останній тиждень

en: Last year
uk: За останній рік

en: Leecher
uk: Отримувач

en: Length
uk: Довжина

en: Links
uk: Посилання

en: Load more...
uk: Завантажити більше...

en: Loading...
uk: Завантаження...

en: Max time
uk: Максимальний час

en: Method
uk: Спосіб

en: MiB
uk: МіБ

en: Moderate
uk: Помірний

en: Name
uk: Назва

en: Navigate search results with Vim-like hotkeys (JavaScript required). Press "h" key on main or result page to get help.
uk: Переміщення результатів пошуку за допомогою віртуальних клавіш (вимагає JavaScript). Натисніть клавішу «h» на головній сторінці або на сторінці результатів, щоб отримати допомогу.

en: No abstract is available for this publication.
uk: Для цієї публікації нема підсумків.

en: No item found
uk: Не знайдено елементів.

en: None
uk: Вимкнений

en: Note: specifying custom settings in the search URL can reduce privacy by leaking data to the clicked result sites.
uk: Примітка: визначення власних налаштувань в пошуковій URL-адресі може зменшити приватність шляхом витоку даних на сайти результатів, на які було натиснуто.

en: Number of Files
uk: Кількість файлів

en: Number of results
uk: Кількість результатів

en: Off
uk: Вимк.

en: Oh snap!
uk: От халепа!

en: On
uk: Увмк.

en: Open Access DOI resolver
uk: Розвʼязання Open Access DOI

en: Open Access DOI rewrite
uk: Перезаписувати Open Access DOI

en: Open result links on new browser tabs
uk: Відкривати посилання результатів у нових вкладках

en: Orange
uk: Помаранчевий

en: Page loads (sec)
uk: Завантаження сторінки (сек)

en: Page not found
uk: Сторінку не знайдено

en: Perform search immediately if a category selected. Disable to select multiple categories. (JavaScript required)
uk: Виконувати пошук відразу під час обрання категорії. Вимкнути вибір декількох категорій. (Вимагає JavaScript)

en: Please, try again later or find another searx instance.
uk: Будь ласка, спробуйте ще раз або інший екземпляр searx.

en: Plugins
uk: Втулки

en: Powered by
uk: Працює на

en: Preferences
uk: Налаштування

en: Privacy
uk: Приватність

en: Proxying image results through searx
uk: Проксувати знайдені зображення за допомогою searx

en: Public instances
uk: Публічні екземпляри

en: RSS subscription
uk: Підписка RSS

en: Random value generator
uk: Ґенератор випадкових значень

en: Red
uk: Червоний

en: Redirect to open-access versions of publications when available (plugin required)
uk: Перенаправлення на версії публікацій у відкритому доступі, якщо можливо (вимагається втулка)

en: Remove trackers arguments from the returned URL
uk: Вилучати арґументи трекера з поверненої URL-адреси

en: Reset defaults
uk: Скинути до типових

en: Results are opened in the same window by default. This plugin overwrites the default behaviour to open links on new tabs/windows. (JavaScript required)
uk: Результати відкриваються в тому самому вікні за замовчуванням. Дана втулка перезаписує типову поведінку, щоб посилання відкривалися в нових вкладках/вікнах. (Вимагає JavaScript)

en: Results on new tabs
uk: Результати в нових вкладках

en: Rewrite HTTP links to HTTPS if possible
uk: Перезаписувати посилання HTTP на HTTPS, якщо можливо

en: SafeSearch
uk: БезпечнийПошук

en: Scores
uk: Влучань

en: Scores per result
uk: Влучань за результат

en: Search URL
uk: URL пошуку

en: Search URL of the currently saved preferences
uk: URL для пошуку збережених поточних налашутвань

en: Search for...
uk: Шукати для...

en: Search language
uk: Мова пошуку

en: Search on category select
uk: Пошук для обраної категорії

en: Search results
uk: Результати пошуку

en: Seeder
uk: Роздавач

en: Selected language
uk: Вибрана мова

en: Settings saved successfully.
uk: Налаштування успішно збережено.

en: Shortcut
uk: Швидкі клавіші

en: Something went wrong.
uk: Щось пішло не так.

en: Sorry!
uk: Вибачте!

en: Source code
uk: Вихідний код

en: Start search
uk: Розпочати пошук

en: Statistics functions
uk: Функції статистики

en: Strict
uk: Строгий

en: Style
uk: Стиль

en: Suggestions
uk: Пропозиції

en: Supports selected language
uk: Підтримка обраної мови

en: Themes
uk: Теми

en: There is currently no data available.
uk: Наразі нема доступних даних.

en: These cookies serve your sole convenience, we don't use these cookies to track you.
uk: Ці cookie-файли призначені виключно для Вашої зручності, ми не використовуємо їх для стеження за Вами.

en: These settings are stored in your cookies, this allows us not to store this data about you.
uk: Ці налаштування зберігатимуться у Ваших cookie-файлах, це дозволить нам не зберігати ці дані про Вас.

en: This entry has been superseded by
uk: Цей запис змінено

en: This is the list of cookies and their values searx is storing on your computer.
uk: Це список cookie-файлів та їх значень, які searx зберігає на Вашому компʼютері.

en: This is the list of searx's instant answering modules.
uk: Список модулів миттєвих відповідей searx.

en: TiB
uk: ТіБ

en: Time range
uk: Часовий проміжок

en: Tracker URL remover
uk: Видалення URL-адреси трекера

en: Try searching for:
uk: Спробуйте пошукати:

en: User interface
uk: Користувацький інтерфейс

en: Value
uk: Значення

en: View source
uk: Переглянути джерело

en: Vim-like hotkeys
uk: Комбінації клавіш як у Vim

en: Violet
uk: Фіолетовий

en: Well done!
uk: Чудово!

en: What language do you prefer for search?
uk: Якій мові Ви надаєте перевагу для пошуку?

en: With that list, you can assess searx transparency.
uk: За цим списком Ви можете оцінити відкритість searx.

en: a privacy-respecting, hackable metasearch engine
uk: налаштовувана система збірного пошуку, що поважає Вашу приватність

en: about
uk: про сайт

en: back
uk: назад

en: cached
uk: кешовано

en: currently, there are no cookies defined.
uk: на даний час файли cookie не визначені.

en: files
uk: файли

en: general
uk: загальні

en: hide details
uk: приховати деталі

en: hide map
uk: приховати карту

en: hide media
uk: приховати медіа

en: hide video
uk: приховати відео

en: images
uk: картинки

en: it
uk: іт

en: kiB
uk: КіБ

en: magnet link
uk: magnet-посилання

en: map
uk: карти

en: music
uk: музика

en: news
uk: новини

en: next page
uk: наступна сторінка

en: not supported
uk: не підтримується

en: original context
uk: ориґінальний контекст

en: preferences
uk: налаштування

en: previous page
uk: попередня сторінка

en: proxied
uk: проксовано

en: save
uk: зберегти

en: science
uk: наука

en: search error
uk: помилка пошуку

en: search page
uk: сторінка пошуку

en: show details
uk: показати деталі

en: show map
uk: показати карту

en: show media
uk: показати медіа

en: show video
uk: показати відео

en: social media
uk: соц. мережі

en: stats
uk: статистика

en: supported
uk: підтримується

en: torrent file
uk: торент-файл

en: videos
uk: відеозаписи

en: we didn't find any results. Please use another query or search in more categories.
uk: ми не знайшли жодних результатів. Будь ласка, використайте інший запит або виконайте пошук у декількох категоріях.

en: {hours} hour(s), {minutes} minute(s) ago
uk: {hours} годин, {minutes} хвилин тому

en: {minutes} minute(s) ago
uk: {minutes} хвилин тому

en: {title} (OBSOLETE)
uk: {title} (ЗАСТАРІЛЕ)
